Teknoloji Blog

EMR Ölçüm ve EMR Koruma ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler


EMR OLCUM VE EMR KORUMA KALKANLAMA GUVENLIK SISTEMLERI

EMR OLCUMU VE URUNLERI ILE ILGILI HERTURLU BILGIYI BURADAN BULABILIRSINIZ

 
   
 

EMR Koruma - Elektromanyetik Radyasyondan Korunma ve Kalkanlama Boyaları, Kumasları, Cam Filmleri ve Ürünleri

 
 

ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler
 

   

 

Daystar 20
Perdelik Tül Tipli Elektromanyetik Radyasyon Ekranlama Koruma Kumaşı

EMR KORUMA PERDESI EMR KORUMA KALKANLAMA PERDESI EMR KORUMA KALKANLAMA PERDESI
EMR KORUMA KALKANLAMA PERDESI EMR KORUMA KALKANLAMA PERDESI EMR KORUMA PERDESI
  Genel Özellikler
  Teknik Özellikler
  Kullanımı ve Bakımı
  Kullanım Alanları
  Nelerden Korur
  Teknik Dökümanlar
  Sertifikalar
  Sıkça Sorulan Sorular
  Fiyat Bilgisi

     Elektromanyetik radyasyondan korunma yüksek ve düşük frekanslı elektromanyetik radyasyonu önleyici, günlük kullanıma uygun kalkanlama kumaşlarımız sayesinde artık çok kolay, pratik, güvenli ve daha ekonomik.

     EMR Koruma insanları ve teknik cihazları, yüksek teknoloji ürünlerin kullanıldığı alanları ve birçok farklı alanda elektromanyetik radyasyona (EMR) karşı koruyan kumaşları ve bu konuda tecrübeli danışmanlık hizmetleri sunan ilk ve tek firmadır.

     Üstün teknolojilerin merkezi Almanya’da bulunan fabrikamızda ve Türkiye atölyemizde yüksek ve düşük frekanslı elektromanyetik radyasyona karşı koruma kumaşlarını ve diğer malzemeleri üretmekteyiz. Aynı zamanda pazarda önde gelen markaların ürünlerini tek çatı altında toplayıp dünyanın her yerinde müşterilerimize sunmaktayız.


Genel Özellikler
 • İletken metallerin kısmi faraday kafesi oluşturma özelliği ile elektromanyetik dalgaları ayna gibi yansıtır. Yansıtma prensibi ile koruma kalkanlama yapar.

 • Üstün özelliklere sahip Elektromanyetik Radyasyona Karşı kalkanlama kumaşlarımız doğa dostudur, kimyasal katkı maddesi veya bileşen içermez.

 • Elektromanyetik radyasyon kaynaklarından yayılan yüksek frekans elektromanyetik alanlar (Radyo frekansı sinyalleri) ve düşük frekanslı elektriksel alanlar ile sizin aranızda kalkan oluşturulmuş olur. Bu sayede size hem sağlık açısından güvenli yaşam ve uyku alanları oluşturur hem de RF güvenliği açısından veri hırsızlığı vb siber güvenlik tehditlerine karşı tedbirli olmanızı sağlar.

 • Bu ürün koruma değerleri açısından Uluslarası Standartlar ASTM D4935-10, IEEE Std 299-2006, IEEEE Std 1128-1998 ve ASTM A698/A698M-07'e göre test edilip Almanya'da onaylanmıştır.

 • Zehirli çözücüler, plastikler ya da herhangi başka bir zehirli madde içermez.

 • Alman kalitesi ile tüm malzemeler dikkatlice seçilmiş ve yüksek kaliteli içerikle üretilmiştir.

 • Çevre için ve kullanan tüm insanlar için güvenlidir.

  Başa Dön

Teknik Özellikler

Model İsmi : Daystar20
Uygulama Alanları : Perde
EMR Koruma Faktörü 1GHz : 18dB
Metretül Genişliği : 300cm  +/- 2 cm
Renk : Beyaz
EMR Koruma ve Kalkanlama Malzemesi (Metali) : Gümüş
İçindekiler : Polyester, Gümüş
Ağırlık : 55 g/m²
Yüksek Frekans Kalkanlama : + Evet
Alçak Frekans Kalkanlama / Topraklanabilirlik : - Hayır
Transparanlık (Arkasını gösterme) : Çok İyi
Cibinlik Yapılabilme : + Evet
Gümüşün Renk Kararması : Yok
50 Yıkamada Kaybettiği Kalkanlama : % 10
Üretim Yeri : Türkiye
Başa Dön

Kullanımı ve Bakımı

Dikilme Süreci

 • Kumaşların dikilme esnasında farklı bir yöntem izlenmemektedir.

 • Dikiş makinesi ile dikilecek ise kumaş kenarlarının kesilen noktalardan açılıp dağılmaması için 2 kere katlanarak dikilmesi tavsiye edilir.

 • Standart dikiş makinalarında normal ipliklerle dikimi yapılabilir.

Uygulama Sonrası Bakımı ve Çeşitli Durumlar

 

 • Kumaşın yüzeyinin mekanik etkilere karşı korunması gereklidir.

 • Ütü sadece minimum sıcaklık ayarında yapılabilir.

 • Çamaşır makinasında  Sadece 30 Derece ve Sıkma Modu olmadan yıkanabilir.

 • Kurutma Makinasında kurutulmaz.

 • Buharlı ütü kumaşlar üzerinde kullanılmaz.

 • Kuru temizleme yapılmaz.

 • Beyazlatıcı ya da kimyasal deterjan kullanılmaz. Sadece organik toz deterjanlarla yıkanabilir.

Kullanım kılavuzunu sayfanın en alt kısmından indirebilirsiniz.

 

Başa Dön

Kullanım Alanları

Yaşam alanları: Evlerde, Anaokullarında, Hastahanelerde, Otel odalarında ve birçok benzer alanda insanların 4 saatten fazla sabit bulunduğu alanlarda yüksek frekans elektromanyetik alana (elektromanyetik radyasyon) karşı dış etkenlerden korunmak için pencerelerde perde olarak, iç etkenlerden korunmak için yatak üzerinde cibinlik olarak uygulanarak alandaki iyonize olmayan radyasyon kaynaklarından gelen radyasyon maruziyetini ortadan kaldırır. Cibinlik olarak kullanılduğında %100 koruma sağlarken perde olarak kullanılması sadece dışarıdan içeriye giren sinyalleri ortadan kaldırır.

Yatak odası ve çocuk odalarında kesinlikle uygulanması tavsiye edilmektedir.Baz istasyonları, wifi kablosuz modemler, telsiz telefonlar ve benzeri yüksek frekans radyo dalgaları yayan elektromanyetik radyasyon kaynaklarının sağlık için mesafe, güç ve maruz kalma süresi gibi faktörlere bağlı olarak vücutta ısıl etkiye sebep olduğu gibi bazı biyolojik etkilere de sebep olabileceği öne sürülmektedir. Bunlardan en bilineni Elektrohipersensitivite hastalığıdır. Bu hastalıkla ilgili detayları elektrohipersensitivite linkinde inceleyebilirsiniz. Yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, uyku bozukluğu, gerginlik/sinirlilik, gün içerisinde depresif (sıkıntı, bunaltı hissi) hissetme, konsantrasyon güçlüğü gibi bazı semptomlar değerlerin yüksek görüldüğü bölgelerde yasayanlarda görülebilir. Bu hormon çocuklarda büyümeyi yetişkinlerde ise vücudun dinlenmesini ve dinç kalmasını (rejenerasyonu) sağlar. “Melatonin epifiz bezinin pineolasit adı verilen hücrelerinden salgılanır. Biyoritmi (sirkadyan ritm) belirler ya da biyoritm üzerinde etkilidir. Elektromanyetik dalga yoğunluğu arttıkça melatonin salgılanması azalır. Melatonin, kişiden kişiye değişse de yaklaşık olarak 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamaktır. Bunun haricinde melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Yapılan araştırmalara göre hormonun yaşlanmayı geciktirici etkisi de vardır.” Etkileri uzun vadede bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen insan sağlığına dolaylı yollardan kısa vadede farklı semptomlarla sebebiyet vermektedir.

Kalkanlanmış bir odada uyuyarak kendinizin ve çocuğunuzun gelişmesini güvence altına alabilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

Endüstri : EMI (elekromanyetik karışma interferans) hassas tesisat ve ekipmanların korunmasında kullanılmaktadır. Yüksek frekans elektromanyetik alanlardan etkilenen üst düzey hassas lazer kesim cihazları, laboratuvar test ekipmanları ve benzeri özelliklerde yüksek teknoloji ile çalışan elektronik cihazlara yönelik özel koruma kabinleri yada alanları yapılarak bu cihazların doğru ve etkin çalışması sağlanabilmektedir.

Bilim ve AR-GE: Özel araştırma ve geliştirme odalarında Jammer kullanarak cep telefonu ve dinleme cihazları gibi ekipmanların kullanımı engellenmektedir. Ancak Jammer kullanımı sağlık için iyi değildir. Ayrıca jammer kullanımı kullanılan alanda geniş bölgeye etki etmekte korunan alan dışında diğer bölgelerede etki ederek cep telefonu vb ekipmanların kullanımını engellemektedir. Bu aşamada özel araştırma geliştirme odalarının kalkanlanması jammer kullanımı ihtiyacını ortadan kaldıracak bu sayede alanda çalışan insanların hem sağlık açısından korunmasını hemde fiziksel ihtiyaçlarının eksik kalmamasını sağlayacaktır.  Bununla birlikte araç içlerinde kullanılan Jammerlar için kullanılan araca özel aracı kullanan ve içindekilere özel kalkanlama da yapılabilmektedir.

Veri Hırsızlığı ve Dinlemeyi engellemeye yönelik çalışmalarda da kullanabileceğiniz ürünlerimiz aracılığıyla kablosuz ağlardan bilgi girişini-çıkışını önlemek (bilgi hırsızlığı) ve potansiyel gizli dinleme cihazlı konferans odalarına bulut ve benzeri şekillerde veri hırsızlığını önlemek amaçlı çalışmalarda kullanılmaktadır.

Server ve IT odalarının RF güvenliği için kumaşlar cam filmine göre açık pencereler için uygulanabilirlik açısından en uygun kullanılabilir ürünlerdir. Çok gizli evrakların ( devlet sırları, askeri sırlar v.b.) bulunduğu devlet daireleri için ve özel projeler yapan firma ve kurumlar için en güvenli yöntemdir. Bilgisayarların bulunduğu odaların zırhlanması gerekmektedir. TEMPEST sınıflandırma (A+,B+,C+) çalışmalarında, en az 40 dB koruma kalkanlama boyasının yanında açıkta kalan pencereler için kalkanlama ancak kumaşların kullanılması ile sağlanabilmektedir.

Kritik bilgilerin elektromanyetik kaçaklar nedeniyle kaybının engellenmesi ,Tasarım ve üretim için yerli bilgi birikiminin korunması ve geliştirilmesi, EMC testlerinden geçen güvenilir ürünlere sahip olma gibi amaçlara sahip olan Savunma sektöründe çalışan firmalar, Silahlı kuvvetler, kolluk kuvvetleri, istihbarat kuruluşları vb kritik bilgi üreten ve işleyen kurumlar TEMPEST güvenliğini sağlamakla yükümlüdürler. Bu aşamada farklı ürünlerimizden faydalanıp bu konuda güvenle çalışmaya devam edebilirler.

Tıp: Hassas teknik ekipmanların çalışmalarına etki edebilecek titreşimler radyo frekans dalgaları kalibrasyon ve benzeri ayarları bozabilmektedir. Bu önemli tıbbi verilerin doğru alındığını ve elektromanyetik karışma (EMI - Electromagnetic Interference) dolayısıyla değişmediğini garantilemek için kalkanlama kumaşlarının kullanılması önerilmektedir.

Elektronik endüstrisi (ses kayıt stüdyoları gibi): Studyolarda indüksiyonu ve karışmayı azaltmak için kabloların vb ekipmanların kumaşlar ile kalkanlanarak kullanılması önerilmektedir.

Diğer Uygulamalar: Ürünlerimiz Sanayi ve endüstride yüksek frekansla çalışan birçok farklı makine için kalkanlama hem sağlık açısından hemde cihazların teknik etkilenmemesi açısından kullanılmaktadır. Birçok AR-GE çalışmasında gelişen teknolojilere ışık tutmak maksatlı farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Başa Dön

Nelerden Korur

 • Evlerde ve yaşam alanlarında yüksek frekans elektromanyetik radyasyon ve alan kaynakları :

  • Baz istasyonları

  • Kablosuz internet modemler (wifi - wireless modemler, kablosuz ağlar ,wlan, wi-fi modem, access pointler)

  • Gemi kontrol radarları, Askeri radarlar, farklı amaçlarda kullanılan radarlar.

  • Telsiz telefonlar (standart kablosuz telefonlar (dect telefonlar))

  • Cep telefonları antenleri

  • Televizyon ve radyo verici antenleri

  • Uydu haberleşme sistemleri (GPS)

  • Diğer uzak mesafeli radyo dalgalarının iletilmesi ile çalışan uygulamalar

  • Yüksek gerilim hatları ve Güç besleme hatlarının, güç kaynaklarının ve benzerlerinin oluşturduğu elektriksel alanlar

  • Elektrik enerjisi ile çalışan bir çok cihaz , ekipman ve sistemden kaynaklı statik elektrik alanlarından kalkanlama kumaşlarımız topraklandığında sizi koruyacaktır.

 • Ofislerde , AR-GE laboratuvarlarında, Savunma sektöründe çalışan firmalar, Silahlı kuvvetler, kolluk kuvvetleri, istihbarat kuruluşları vb kritik bilgi üreten ve işleyen kurumlarda

  • Veri hırsızlığının engellenmesi

  • İçeriden dışarıya sinyalın çıkmadığı, dışarıdan içeriye sinyalin girmediği İzole odaların yapılması

  • Kritik bilgilerin elektro manyetik kaçaklar nedeniyle kaybının engellenmesi

  • Tasarım ve üretim için yerli bilgi birikiminin korunması

  • EMC testlerinden geçmek isteyen ürünlerin test sırasında ölçümlenen özel alanların oluşturulması

  • Tempest sınıflandırma sertifikasının alınması

  • Hassas teknik ekipmanların çalışmalarına etki edebilecek titreşimlerin radyo frekansı dalgalarının azaltılması

  • Kablosuz ağlardan (wifi) bilgi girişini-çıkışının önlenmesi

  • Siber saldırılar ile dışarıdan müdahale yada hırsızlık olaylarının engellenmesi

  Başa Dön

Teknik Dökümanlar

Başa Dön

Sertifikalar
Ölçüm Test Raporu

Radyasyondan korunma kumaşlarına ait ekranlama kapasitesi Uluslarası Standartlar ASTM D4935-10*, IEEE Std 299-2006*, IEEEE Std 1128-1998* ve ASTM A698/A698M-07*'e göre test edilip Almanya'da onaylanmaktadır.

 • ASTM D4935-10 (Standard Test Method for Measuring the Electromagnetic Shielding Effectiveness of Planar Materials)

 • IEEE Std 299-2006 (IEEE Standard Method for Measuring the Effectiveness of Electromagnetic Shielding Enclosures)

 • IEEEE Std 1128-1998 (IEEE Recommended Practice for Radio-Frequency (RF) Absorber Evaluation in the Range of 30 MHz to 5 GHz)

 • ASTM A698/A698M-07 (Standard Test Method for Magnetic Shield Efficiency in Attenuating Alternating Magnetic Fields)

Başa Dön

Sıkça Sorulan Sorular
 • Neden EMR SHIELD Elektromanyetik Radyasyon Önleyici Kumaş Kullanmalıyım ?

Ulusal yürürlükte olan standartlara göre yüksek frekanslı elektromanyetik radyasyon yayan baz istasyonları, radarlar, kablosuz modemler, kablosuz internet lokal dağıtım ağları, bebek telsizler ve benzeri birçok radyo frekans yayan kaynak insan sağlığına zarar vermemesi için belirlenen tüm referans değerlerine uygun gözükmektedir. Türkiye standartlarına göre tüm alanlar güvenlidir. Ancak yapılan çalışmalar neticesinde uyku alanları ile alakalı yürürlükte olan referans değerlerinden yaklaşık 20 kat daha hassas referans değerleri belirlenmiştir. Özellikle Avrupa ülkelerinde popüler olan bu değerlere Avrupa ülkeleri yavaş yavaş resmi limit değerlerini çekerek bu konuya nekadar önem verdiklerini göstermektedir. İsviçre ve Avusturya gibi elektrohipersensitiviteye daha fazla önem veren ülkelerin standartlarına göre tehlikeli (elektrohipersensitiviteye yol açabilir) olarak adlandırılan değer aralığında Türkiye'de birçok yerde değerlere rastlanmaktadır.

Uyku alanları için mutlaka ölçüm ve raporlama çalışması yaptırılmalı (Uluslararası referanslara göre)ve belirlenen referans değerlerin üzerinde ölçüm sonuçları görülürse kalkanlama çalışması yaptırılmalıdır. Uyku alanları melatonin hormonu salgılanmasını engelleyebilecek derecede etkili ise bu sizin ve geleceğiniz olan çocuklarınızın gelişimini etkileyebilir.

Pencerelere Elektromanyetik Radyasyon Önleyici cam filmi ya da Elektromanyetik Radyasyon Önleyici perdeleri uygulanarak ya da uyku alanları Elektromanyetik Radyasyon Önleyici Boya ile boyanarak kısmi faraday etkisi verilebilir bu sayede uyku alanları % 100 güvenli hale getirilmektedir. Yatak Odalarında kalkanlama yapılması uyku alanlarının korunarak salgılanan melatonin hormonu kalitesinin arttırılması hususunda çok onemlidir. Bu hormon çocuklarda büyümeyi yetişkinlerde ise vücudun dinlenmesini ve dinç kalmasını sağlar.

Melatonin epifiz bezinin pineolasit adı verilen hücrelerinden salgılanır. Biyoritmi (sirkadyan ritm) belirler ya da biyoritm üzerinde etkilidir. Elektromanyetik dalga yoğunluğu arttıkça melatonin salgılanması azalır. Melatonin, kişiden kişiye değişse de yaklaşık olarak 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamaktır. Bunun haricinde melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Yapılan son araştırmalara göre hormonun yaşlanmayı geciktirici etkisi de vardır.

 • Bu Kumaşlar Beni Hangi Kaynaklardan Çıkan Elektromanyetik Radyasyonlardan Koruyacak ?

Yüksek ve düşük frekanslı elektromanyetik radyasyondan korunmada : gsm haberleşme sisteminin temel yapı taşları olan radyo baz istasyonlarından, cep telefonu antenlerinden , televizyon ve radyo verici antenlerinden , radarlardan, uydu haberleşme sistemlerinden, sayısal standart kablosuz telefonlardan (dect telefonlar), kablosuz ağlardan (wlan, wi-fi modem, access point), ve diğer uzak mesafeli uygulamalardan. Yüksek gerilim hatları ve Güç besleme hatlarının, güç kaynaklarının ve benzerlerinin oluşturduğu elektriksel alanlar ve elektrik enerjisi ile çalışan bir çok cihaz ve sistemden kaynaklı elektrik alanlarından EMR SHIELD kalkanlama kumaşları sizi koruyacaktır.

 • EMR SHIELD Elektromanyetik Radyasyon Önleyici Kumaşları yatak ve çocuk odasına uyguladığımda cep telefonum çekmeyecek mi?

 • Koruma yapılan odada kullanmanın ne tür zararları olur?

Baz istasyonları sinyalleri sadece duvarlardan değil pencere ve kapılardan da geçebilmektedir. Duvar , Pencere ve kapılarda özel bir koruma yapılmadığı takdirde cep telefonlarınız düşükte olsa sinyal almaya devam edecektir. Uygulama yapılan odalarda mutlaka cep telefonunu pencere kenarında kullanmak gerekir. Az sinyal alan cep telefonu daha fazla radyasyon yayarak daha tehlikeli olacaktır. Bu sebepten dolayı koruma ve kalkanlaması yapılmış odalarda telefon cok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır.

 • EMR SHIELD Elektromanyetik Radyasyon Önleyici Kumaşları renk seçenekleri var mı?

EMR SHIELD Elektromanyetik Radyasyon Önleyici kumaşlar kullanım alanlarına göre renklerde çeşitlilik göstermektedir. Kimyasal bir etkiyle boynması mümkün değildir. Buyuzden var olan ürün seçeneklerinde renk ne görünüyorsa bu kullanılır. Kullanım alanına göre EMR radyasyon önleyici perdeler astar olarak dikilerekte kullanılarak renk beğenilmediği zamanlarda farklı çözüm önerileri getirilebilmektedir.

 • EMR SHIELD Elektromanyetik Radyasyon Önleyici Kumaşların koruyup korumadığını nasıl anlarız?

Uygulama öncesi ve sonrası EMR ölçümleri ile kumaşların performansını rapor olarak sunmaktayız. Rapor sunulmadan profesyonel EMR ölçümü yapılmadan uygulamanın geçerliliği konusunda emin olamazsınız. Cep telefonlarının sinyal seviyesinin düşüp düşmediği pek doğru sonuçlar vermemektedir.

 • EMR SHIELD Elektromanyetik Radyasyon Önleyici Kumaşların kokusu varmıdır?

Kumaşlar kokusuzdur.  Herhangi bir sağlığa zararlı içeriği yoktur.

 • EMR SHIELD Elektromanyetik Radyasyon Önleyici Kumaşların uygulama hatası olurmu?

EMR Ölçümü yapılmadan uygulanan kumaşlar sağlığa fayda değil zarar verebilir. Eğer içerideki sinyal seviyesi dışarıdan fazla ise kumaşlar size fayda değil zarar verir bu konuda mutlaka sinyal seviyelerinin EMR ölçümü yaptırılmalı gelen yön ve güç seviyesine göre uygulama yapılmalıdır. Aynı zamanda bu sayede ekonomi yaparak sadece gelen yönlere yönelik kalkanlama yapabilirsiniz.

 • Elektromanyetik Radyasyon Önleyici kumaşların sağlığa zararı varmıdır?

Kumaşlar içerik bakımından hiçbir kimyasal madde bulundurmamaktadır. Gümüş, bakır ve paslanmaz çelik içerikli farklı kumaşlar tamamlayıcı doğal pamuk , elastan ya da polyester ile örülerek kumaş halne getirilmiştir.

Başa Dön

Fiyat Bilgisi

1 Metretül : 75 EURO
(100cm X 300cm)
Not: Fiyatlarımıza KDV Dahil Değildir.

ONLINE SATIŞ
FİYAT LİSTELERİ VE KAMPANYALAR


Detaylı Fiyat bilgisi almak ve sorularınızı yazılı olarak yöneltmek için lütfen tıklayınız ...

Başa Dön
 
 

ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler

© 2010-2016 EMR KORUMA. All Rights Reserved.