Teknoloji Blog

EMR Ölçüm ve EMR Koruma ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler


EMR OLCUM VE EMR KORUMA KALKANLAMA GUVENLIK SISTEMLERI

EMR OLCUMU VE URUNLERI ILE ILGILI HERTURLU BILGIYI BURADAN BULABILIRSINIZ

 
   
 

EMR Koruma - Elektromanyetik Radyasyondan Korunma ve Kalkanlama Boyaları, Kumasları, Cam Filmleri ve Ürünleri

 
 

Elektromanyetik radyasyondan korunmak için pratik öneriler

Cep telefonlarının yaşamımıza bu kadar fazla girmesi, kablosuz internet ağları, mikrodalga fırınlar, monitörler, LCD televizyonlar ve hatta uzun saçlı çocuklarımızın banyosundan sonra kullandığımız saç kurutma makineleri… Ev aletleri babaannelerimizin anlamakta güçlük çekeceği kadar hızlı bir şekilde dijitalleşiyor ve manyetik cihazlarla iç içe hale geliyoruz. Bizler bu cihazları kullanmayı zaman içinde öğrenir ve cihazların evrimleşmesine şahit olurken yavrularımız bu ortamın içine doğuyor, yaşam çocuklarımız için bu cihazların içinde başlıyor ve evrimin bir parçası oluyorlar…


Hayatımızda bu kadar elektronik cihaz varken bunların yaydığı elektromanyetik dalgalardan ne kadar etkileniyoruz ve korunmak için neler yapmalıyız? Elektromanyetik alanın canlıların sağlığı üzerine olumsuz etkilerini gösteren birçok araştırma vardır. Buna karşın, elektromanyetik alanın insan sağlığına zararlı olmadığını gösteren birçok araştırma sonucu da bulunmaktadır. Bundan da bilim çevrelerinde bu konu üzerinde ortak bir fikir birliği olmadığı anlaşılmakla birlikte elektromanyetik alanın insan sağlığına ne gibi etkileri olduğu toplumda önemli bir kaygı ve merak konusudur.

Bu konuda bir rehber hazırladık:

Öncelikle elektromanyetik radyasyon kaynakları nelerdir?

Sabit telekomunikasyon cihazlarının (baz istasyonları ve cep telefonu) antenleri,

Radyo, televizyon ve telsiz verici istasyonlarının antenleri,

Elektrik iletim hatları ve trafo merkezleri,

TV, bilgisayar ekranları,

Radar sistemleri,

Uydu iletişim sistemleri (mesela uydudan yer belirleyen ve son zamanlarda moda olan navigasyon cihazları)

Tıpta kullanılan bazı cihazlar, (“yavrularımız bu ortamın içine doğuyor” demiştik, değil mi?)

Peki birey olarak neler yapabiliriz bir de buna göz atalım?

• Elektrikli aletleri kendinizden mümkün olduğunca uzakta çalıştırın. Elektromanyetik etki mesafe ile hızla azalacaktır.

• Kullanmadığınız aletleri ya kapalı tutun ya da fişten çıkarın. "Stand by" konumunda kaldığı sürece elektromanyetik kirlilik yaratacaktır.

• Düşük radyasyonlu bilgisayar ekranı kullanmaya özen gösterin ya da ekran filtresi kullanın.

• Ekonomik (halojen ve flüoresan) lambaları mümkünse kullanmayın, kullanmıyorsanız kendinizden uzakta tutun; gece lambası ve okuma lambası olarak kullanmayın. Halojen lambalar yüksek akımlar kullanırlar.

• Eski telefon hatlarına bağlı telsiz telefonların çıkış güçleri çok yüksek değil; ancak cep telefonlarında durum bunun tam tersi.

• Araç telefonlarının antenleri araçların tepesinde olmalı, yanlarında ya da pencerede değil.

• Dinlendirici bir uykuya geçmek için en ideal koşul yatak odasında TV ve radyo bulunmamasıdır.

• Elektrikli saat / radyo / alarm'ı başucunuzda bulundurmayın (pilli kullanmayı tercih edin). Elektrikle çalışan radyolu çalar saat kullanmayınız. Kullanmak zorundaysanız başımızdan mümkün olduğunca uzakta tutunuz. Odada herhangi bir alet kullanılmadığı sürece odaya gelen elektrik akımı kesebilirsiniz.

• Yatak odasında başucunuzdaki duvarla komşunuzda bir elektronik aletin bitişik durmamasını sağlamaya çalışın

• Cep telefonu kullanmadığınız surece kapalı tutun. Gerekmedikçe cep telefonları kullanmayın. Üzerinizde açıkken bulundurmayın. (Kalp üstünde, bel ve göğüste bulundurmayın.) En iyisi cep telefonu kullanma çılgınlığına son verin.

• Açık telefonu kendinizden en uzak mesafede bırakın. Tercihen 1m mesafeden kulaklıkla konuşun. Acil durumlar dışında yanınızda açık taşımayın veya hep kapalı tutun, gerektiğinde siz arayın. SAR<1 W/kg olan cep telefonlarını tercih edin.

• Yatağınızı EM alanlardan olabildiğince uzağa koyunuz.

• Elektrikli battaniye kullanmayın ya da yatmadan önce yatağınızı ısıtarak kullanın.

• Tüm TV ve bilgisayarların arkalarında EM elektromanyetik alan daha büyüktür. Komşunuzda bu aletlerin nereye yerleştiğine dikkat edin.

• Lap Top bilgisayarlar (LCD ekran) şarjlı kullanıldığında düşük EM alana sahiptir (uzakta şarj edilmelidir).

• Saç kurutma makinesinin manyetik alanı çok yüksektir ve hipofiz bezinden melatonin salgılanmasını etkiler. Sürekli kullanmak yerine aralıklarla kısa süreli kullanın. Akşamları kullanmayın.

• Evinizdeki ve işyerinizdeki elektrik ve manyetik alanları ölçtürün.

• Mikrodalga fırın çalışırken en az 1 m' den uzakta durun. Gerekmedikçe kullanmayın.

Fotokopi makinelerinden (yüksek manyetik alan) en az 50 cm uzakta durun.

• Elektrikli tıraş makinesi kullanmayın veya şarjlı kullanın veya jilet tercih edin.

• TV ekranlarından (ön ve arkasından) en az 2 m uzakta bulunun.

• Elektrikli daktiloları kullanmadığınızda fişten çıkarın.

• Çamaşır / bulaşık vs. makineleri çalışırken yakınında bulunmayın.

• Cep telefonu baz istasyonlarının evlerinizin çatısına ve okullara veya yakın çevrenize takılmasına izin vermeyin. (Yeni Zelanda, ABD ve İngiltere'de bu konuya halk sahip çıktı. İngiltere' de istasyonlara yakın evler daha ucuza satılıyor.)

Uzm Dr Erdem UZUNOĞLU

(Prof. Dr. Nesrin Seyhan, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı ve Faruk Levent,Medikal Teknik Dergisi, Haziran 2010 kaynak alınarak hazırlanmıştır)


Ürün ve Fiyat ListesiSwiss Shield KumaşlarıGigahertz Solutions ÜrünlerEM Pseudomain – EM Radyasyondan Korunmadaki Uyarılarımız
EM KORUMA Elektromanyetik Radyasyon Koruma Kalkanlama ve Ölçüm Hizmetleri
Skip to content
Gigahertz Solutions Ürünler
Ürün ve Fiyat Listesi
Referanslar
Faydalı Linkler
E-Dağıtım Listesi
Bize Ulaşın
Profesyonel Hizmet ve Çözümler
Kalp Pili İle Yaşam
Elektromanyetik Radyasyondan Korunma
Sıkça Sorulan Sorular
Facebook
EM KORUMA » Elektromanyetik Radyasyondan Korunma
Elektromanyetik Radyasyondan Korunma
Elektromanyetik Radyasyon canlı dokulara iyonlaştırıcı etkisi bulunmayan AC 1 Hz -300 GHz sıklık arasındaki dalgalardır. Bunu öncelikle iki ayrı frekans grubuna ve üç ayrı sınıflandırmaya ayırarak başlayalım.

Elektromanyetik Radyasyon 100 KHz’e kadar olan kısımda alan (field – standing wave) davranışı gösterir. Bu kısımda elektromanyetik dalganın elektrik ve manyetik alanları bağımsız gibi hareket eder. Elektrik alan hızla zayıflar ve bunu bizim boya ve kumaşlar ile kesebilirsiniz. Manyetik alan ise manyetik iletken malzemeler ile yönlendirelebilir veya özel malzemeler ile zayıflatılabilir.

Elektromanyetik Radyasyon 1 MHz’den 300 GHz’e kadar olan kısımda Elektromanyetik dalga davranışı gösterir. Bu dalgalar hem kumaş hem de boyalarımız ile hesaplanabilir şekilde kesebilmektedir.

Şimdi Elektromanyetik Radyasyon sınıflandırmalarımızı bitirdiğimize göre korunma yaklaşımlarını sınıflandırarak konuya girelim:

- Sakınma (Avoidance): Elektromanyetik Radyasyondan ilk ve en kolay çözüm olarak sakınma yaklaşımı ile korumak istediğimiz kişiyi veya yeri kaynaktan (veya tam tersi durumu ile) kaçınarak başarabiliriz. Buna örnek olarak yatak odanızdan telsiz telefonları kaldırmanız, WiFi modeminin yerine kablo üzerinden düz modem kullanmanız, veya yakınından yüksek gerilim hattı geçen evinizi satıp yüksek gerilim hattı geçmeyen bir daireye taşınmanız bu yaklaşım sınıfına girer.

- Hafifletme (Mitigation): Elektromanyetik Radyasyondan kaçınmanın bir diğer yolu maruziyetinizi hafifletmeye çalışmanızdır. Buna örnek olarak WiFi modemini yatak odasından daha uzak bir yere taşımanız, cep telefonunu kulaklık ile kullanmanız veya yatak odanızın yerini yüksek gerilim hattına en uzak odaya taşımanız verilebilir.

- Yalıtım (Isolation): Elektromanyetik Radyasyonun kaynakta engellenmesini yalıtım olarak sınıflandırabiliriz. Yalıtım istemsiz/kaçınılmaz yayınım yapan kaynaklar için geçerli bir metod olarak trafo istasyonlarının yer altı veya bina içi kablolamanın veya verici ile anten arasındaki kaçakların kontrol altına alınmasında kullanılan bir yaklaşımdır. Aktif olarak önlem almayı gerektirdiğini not edelim.

- Korunma (Protection): Elektromanyetik Radyasyonun hedeflenen bir alanda azaltılması ise korunma metodları ile olabilir. Örneklemek gerekirse, yatak odasının elektromanyetik kalkanlanması, hamile bir hanımın EM koruma korsesi takması, veya SAR değerini düşüren kılıfla telefon kullanılması buna örnek verilebilir. Bu ehil mühendislik projelendirme ve ölçüm ile sağlanmaktadır.

- Elektromanyetik Kalkanlama ve Ekranlama (EM Shielding and Screening): Aktif önlem alarak Elektromanyetik Radyasyonun düşürülme faaliyetine elektromanyetik kalkanlama veya ekranlama adı verilir. Bu işlemde kullanılan malzemelere de EM kalkanlama malzemeleri adı verilmektedir.

Şimdi tavsiyelerimize buradan ulaşabilirsiniz. elektromanyetik savunma EMRkoruma EMkoruma Radyasyondan sakınma bebekÜrün ve Fiyat Listesi
Swiss Shield Kumaşları
Gigahertz Solutions Ürünler
EM Pseudomain – EM Radyasyondan Korunmadaki Uyarılarımız
Bize Ulaşın
Hakkımızda
Site Haritası
Ürün ve Fiyat ListesiSwiss Shield KumaşlarıGigahertz Solutions ÜrünlerEM Pseudomain – EM Radyasyondan Korunmadaki Uyarılarımız
EM KORUMA Elektromanyetik Radyasyon Koruma Kalkanlama ve Ölçüm Hizmetleri
Skip to content
Gigahertz Solutions Ürünler
Ürün ve Fiyat Listesi
Referanslar
Faydalı Linkler
E-Dağıtım Listesi
Bize Ulaşın
Profesyonel Hizmet ve Çözümler
Kalp Pili İle Yaşam
Elektromanyetik Radyasyondan Korunma
Sıkça Sorulan Sorular
Facebook
EM KORUMA » Elektromanyetik Radyasyondan Korunma
Elektromanyetik Radyasyondan Korunma
Elektromanyetik Radyasyon canlı dokulara iyonlaştırıcı etkisi bulunmayan AC 1 Hz -300 GHz sıklık arasındaki dalgalardır. Bunu öncelikle iki ayrı frekans grubuna ve üç ayrı sınıflandırmaya ayırarak başlayalım.

Elektromanyetik Radyasyon 100 KHz’e kadar olan kısımda alan (field – standing wave) davranışı gösterir. Bu kısımda elektromanyetik dalganın elektrik ve manyetik alanları bağımsız gibi hareket eder. Elektrik alan hızla zayıflar ve bunu bizim boya ve kumaşlar ile kesebilirsiniz. Manyetik alan ise manyetik iletken malzemeler ile yönlendirelebilir veya özel malzemeler ile zayıflatılabilir.

Elektromanyetik Radyasyon 1 MHz’den 300 GHz’e kadar olan kısımda Elektromanyetik dalga davranışı gösterir. Bu dalgalar hem kumaş hem de boyalarımız ile hesaplanabilir şekilde kesebilmektedir.

Şimdi Elektromanyetik Radyasyon sınıflandırmalarımızı bitirdiğimize göre korunma yaklaşımlarını sınıflandırarak konuya girelim:

- Sakınma (Avoidance): Elektromanyetik Radyasyondan ilk ve en kolay çözüm olarak sakınma yaklaşımı ile korumak istediğimiz kişiyi veya yeri kaynaktan (veya tam tersi durumu ile) kaçınarak başarabiliriz. Buna örnek olarak yatak odanızdan telsiz telefonları kaldırmanız, WiFi modeminin yerine kablo üzerinden düz modem kullanmanız, veya yakınından yüksek gerilim hattı geçen evinizi satıp yüksek gerilim hattı geçmeyen bir daireye taşınmanız bu yaklaşım sınıfına girer.

- Hafifletme (Mitigation): Elektromanyetik Radyasyondan kaçınmanın bir diğer yolu maruziyetinizi hafifletmeye çalışmanızdır. Buna örnek olarak WiFi modemini yatak odasından daha uzak bir yere taşımanız, cep telefonunu kulaklık ile kullanmanız veya yatak odanızın yerini yüksek gerilim hattına en uzak odaya taşımanız verilebilir.

- Yalıtım (Isolation): Elektromanyetik Radyasyonun kaynakta engellenmesini yalıtım olarak sınıflandırabiliriz. Yalıtım istemsiz/kaçınılmaz yayınım yapan kaynaklar için geçerli bir metod olarak trafo istasyonlarının yer altı veya bina içi kablolamanın veya verici ile anten arasındaki kaçakların kontrol altına alınmasında kullanılan bir yaklaşımdır. Aktif olarak önlem almayı gerektirdiğini not edelim.

- Korunma (Protection): Elektromanyetik Radyasyonun hedeflenen bir alanda azaltılması ise korunma metodları ile olabilir. Örneklemek gerekirse, yatak odasının elektromanyetik kalkanlanması, hamile bir hanımın EM koruma korsesi takması, veya SAR değerini düşüren kılıfla telefon kullanılması buna örnek verilebilir. Bu ehil mühendislik projelendirme ve ölçüm ile sağlanmaktadır.

- Elektromanyetik Kalkanlama ve Ekranlama (EM Shielding and Screening): Aktif önlem alarak Elektromanyetik Radyasyonun düşürülme faaliyetine elektromanyetik kalkanlama veya ekranlama adı verilir. Bu işlemde kullanılan malzemelere de EM kalkanlama malzemeleri adı verilmektedir.

Şimdi tavsiyelerimize buradan ulaşabilirsiniz. elektromanyetik savunma EMRkoruma EMkoruma Radyasyondan sakınma bebekÜrün ve Fiyat Listesi
Swiss Shield Kumaşları
Gigahertz Solutions Ürünler
EM Pseudomain – EM Radyasyondan Korunmadaki Uyarılarımız
Bize Ulaşın
Hakkımızda
Site Haritası
Profesyonel Hizmet ve Çözümler
Ülkemizde ElectroMagnetic Interference (EMI), ElectroMagnetic Shielding (EMS), ve ElectroMagnetic Compatibility (EMC) konularında artan ihtiyaçlara profesyonel yaklaşımımız ile çözümler üretiyoruz.

Cihaz koruma ve uygunluğu iyileştirmeleri, enterferans bulma ve kalkanlama konularında ve diğer tüm sorunlarınızla bize ulaşın.

Radar, deniz radarı, yer radarı, radyo, TV, GSM, UMTS vericileri, özel amaç magnetronlu cihazlar, çatlak tespit manyetik kontrol cihazları tecrübelerimizden bazılarıdır.

Kalp Pili İle Yaşam
Ülkemizde kalp pili ile yaşayan bir çok insan var ve ne yazık ki kalp pili ile elektromanyetik koruma olmadan yaşamak neredeyse hayattan tamamen soyutlanmayı gerektiriyor. Yoksa gerektirmiyor mu?

Burada hekimlerimizin ve bu cihazları kullanan insanların daha bilinçlenmesi için bazı bilgileri vermeyi gerekli gördük.

Öncelikle kalp pillerinin hem düşük hem de yüksek frekans elektromanyetik alan ve dalgalardan etkilenme olasılığı var. Bize başvuran ve koruduğumuzda hayat kalitelerinin arttığını belirten insanların bazı sıkıntıları şu şekildeydi:

AVM girişlerindeki manyetik arama cihazlarından geçiş;
Baz istasyonu, cep telefonu ve telsiz telefon gibi cihazların yanında bulunmak veya kullanmak;
AVM gibi yüksek elektrosmog olan alanlarda kalmanın verdiği ritm bozukluğu ve huzursuzluk.
Bunlara önerimiz hamile hanımlara önerdiğimiz yüksek korumalı kumaşlardan T-shirt diktirmeleri ve giymeleri yönündeydi. Sebebi hem cep telefonu hem de düşük frekans elektrik alanlarının özellikle uzun kollu bir iç çamaşırından bütün doku boyunca ilerleyip kalp dokusunda hala bir etki taşımasının önüne geçmekti. Bu tip korumalı kumaşlar hem bunu sağlayabilmekte hem de bu insanların normal insanlar gibi hayatlarını yaşamasına yardımcı olmaktaydı. Bu manyetik arama cihazlarından geçmenizi sağlamaz, ve zaten geçmenize de gerek yok. Ama onun dışındaki bütün uzak alan etkilerden sizi korur. Bu da size eski hayatınızı verecektir. otizm kalp rahatsızlıkları bebek ve anne elektromanyetik korunma
lektromanyetik Radyasyondan Korunma
Elektromanyetik Radyasyon canlı dokulara iyonlaştırıcı etkisi bulunmayan AC 1 Hz -300 GHz sıklık arasındaki dalgalardır. Bunu öncelikle iki ayrı frekans grubuna ve üç ayrı sınıflandırmaya ayırarak başlayalım.

Elektromanyetik Radyasyon 100 KHz’e kadar olan kısımda alan (field – standing wave) davranışı gösterir. Bu kısımda elektromanyetik dalganın elektrik ve manyetik alanları bağımsız gibi hareket eder. Elektrik alan hızla zayıflar ve bunu bizim boya ve kumaşlar ile kesebilirsiniz. Manyetik alan ise manyetik iletken malzemeler ile yönlendirelebilir veya özel malzemeler ile zayıflatılabilir.

Elektromanyetik Radyasyon 1 MHz’den 300 GHz’e kadar olan kısımda Elektromanyetik dalga davranışı gösterir. Bu dalgalar hem kumaş hem de boyalarımız ile hesaplanabilir şekilde kesebilmektedir.

Şimdi Elektromanyetik Radyasyon sınıflandırmalarımızı bitirdiğimize göre korunma yaklaşımlarını sınıflandırarak konuya girelim:

- Sakınma (Avoidance): Elektromanyetik Radyasyondan ilk ve en kolay çözüm olarak sakınma yaklaşımı ile korumak istediğimiz kişiyi veya yeri kaynaktan (veya tam tersi durumu ile) kaçınarak başarabiliriz. Buna örnek olarak yatak odanızdan telsiz telefonları kaldırmanız, WiFi modeminin yerine kablo üzerinden düz modem kullanmanız, veya yakınından yüksek gerilim hattı geçen evinizi satıp yüksek gerilim hattı geçmeyen bir daireye taşınmanız bu yaklaşım sınıfına girer.

- Hafifletme (Mitigation): Elektromanyetik Radyasyondan kaçınmanın bir diğer yolu maruziyetinizi hafifletmeye çalışmanızdır. Buna örnek olarak WiFi modemini yatak odasından daha uzak bir yere taşımanız, cep telefonunu kulaklık ile kullanmanız veya yatak odanızın yerini yüksek gerilim hattına en uzak odaya taşımanız verilebilir.

- Yalıtım (Isolation): Elektromanyetik Radyasyonun kaynakta engellenmesini yalıtım olarak sınıflandırabiliriz. Yalıtım istemsiz/kaçınılmaz yayınım yapan kaynaklar için geçerli bir metod olarak trafo istasyonlarının yer altı veya bina içi kablolamanın veya verici ile anten arasındaki kaçakların kontrol altına alınmasında kullanılan bir yaklaşımdır. Aktif olarak önlem almayı gerektirdiğini not edelim.

- Korunma (Protection): Elektromanyetik Radyasyonun hedeflenen bir alanda azaltılması ise korunma metodları ile olabilir. Örneklemek gerekirse, yatak odasının elektromanyetik kalkanlanması, hamile bir hanımın EM koruma korsesi takması, veya SAR değerini düşüren kılıfla telefon kullanılması buna örnek verilebilir. Bu ehil mühendislik projelendirme ve ölçüm ile sağlanmaktadır.

- Elektromanyetik Kalkanlama ve Ekranlama (EM Shielding and Screening): Aktif önlem alarak Elektromanyetik Radyasyonun düşürülme faaliyetine elektromanyetik kalkanlama veya ekranlama adı verilir. Bu işlemde kullanılan malzemelere de EM kalkanlama malzemeleri adı verilmektedir.

Şimdi tavsiyelerimize buradan ulaşabilirsiniz. elektromanyetik savunma EMRkoruma EMkoruma Radyasyondan sakınma bebekSıkça Sorulan Sorular
İnsan doğasının ilginç özelliği, iğneyi hiç kendimize batırmayı sevmiyoruz. Biz sizin için iğneleri ve çuvaldızları hazırladık. Buyrun…

- Baz istasyonları şehir dışına taşınsın. Zaten danıştay kararı da varmış…

Hücresel haberleşme sistemleri hizmet verdiği müşterisine yakın kurulmak ve aynı kapasiteleri daha küçük ama farklı alanlarda tekrar tekrar kullanmak üzerine tasarlanmıştır. Danıştayda telekom mühendisleri çalışmadığından onlar hukuksal açıdan öyle uygun görebilirler. Ama öyle isteselerde olmaz. Boşa hayal kurmayın. 4N ve ötesi teknolojilerde baz istasyonu zaten ya köşebaşınızda ya da evinizin apartımanınızın içerisinde olacak.

- Bizim yanımıza baz istasyonu kuruldu, bunu avukata verdik ama içimiz hala rahat değil. Acaba önlem alsak mı?

Bir baz istasyonunu söktürmek üzere kurulduktan ve izinleri alındıktan sonra dava açıyorsanız, bu en iyi ihtimalle 3 sene sürer. Zaten kontratlarını da 5 senelik yaptıklarından iki sene de anten gücü değiştirme, yönü değiştirme ve tekrar tekrar ölçüm ve yeni bilirkişi raporları istenir. Siz bu sırada önlem almadan bir kaç yıl kaybedersiniz. Sonra ne olur? GSM firmasının o bölgede kapsam ve kapasite gereksinimi devam edeceğinden gider yan binayı kiralar. Bu döngü tekrar başlar ve siz gene bekliyor olursunuz. Biz ise avukata vereceğiniz paraya sizi koruruz. Hele baz istasyonu da sizin binanızdaysa bu durumda hem bizim işimiz kolaylaşır hem de bu masrafları GSM firmasının size sağladığı fondan karşılarsınız.

- Eşim hamileymiş, ama biz yeni farkettik. Bebek şimdi 15 haftalık. Ve eşim EM radyasyonun yoğun olduğu bir ofis ortamında çalışıyor. Çok tedirginiz. Ne yapalım?

Sorun belli ise çözüme odaklanalım. 41-42 haftalık bir gebelik sırasında son 2 haftayı da düşersek daha önünüzde 25 hafta daha var. Medikal gümüş kaplı veya naturel pamuk içi elyaflı kumaştan bir metretül ile bu işi çözeriz. Bu tip malzemeleri lütfen bizden alın, hem paranıza yazık olmasın hem de bebeğinizin sağlığı ile oynamayın. Bebeğiniz mi daha önemli paranız mı? Doğum sonrasında da bebek cibinliği öneririz. Burada sizin duygularınız kötüye kullanmamak için kumaşları gebelikte dikmeden veriyoruz. Bebek cibinliklerinin de dikim masraflarını üstlendik ki burada kendi üzerimize düşen kısmı yaptığımızı görün.

- GSM firması geldi, çatımıza baz istasyonu kurmak istiyorlarmış. Çok da iyi para teklif ettiler ama sağlık sorunları çıkartır diye istemiyoruz. Acaba ne yapsak?

GSM firmaları şehir içi bir bölgede genellikle bir kaç apartımanı seçerler. Sizin apartımanınızı tutamazlarsa emin olun bir süre sonra komşu apartımanlardan birinde bir anda yeni bacalar veya su depoları göreceksiniz. Bu yüzden siz gelin bizi dinleyin ve GSM firması ile anlaşın. EM kalkanlama uygulamanızı da biz yapalım. Almanyada 2004 yapılan Nalia çalışması sonucunda GSM anten önündeki 300 metrede uzun süre yaşayan insanlarda diabet, yüksek tansiyon, astım, kalp yetmezliği, damar bozuklukları gibi yaşlılık hastalıklarının 8 sene öne geldiği tespit edildi. “Anten üzerinizde olursa elbette zararsızdır” demiyoruz ama daha rahat engellenir ve bunun masrafının de fonlamasını kira gelirinden sağlamış olursunuz.

- Sokağımızın ortasına bir anda bir şişman sokak lambası belirdi. Bu nedir acaba diye sorduk, doğru düzgün bir yanıt alamadık.

Sanırım sokağınıza 2 ve/ya 3G baz istasyonu kurulmuş. Yeni istasyonlar ya dış üniteler kullanıyor ya da bu üniteler de yer altına gizleniyor. Görüp göreceğiniz bir kaç ucu yere bükülmüş havalandırma borusu ve bir de yeşil bir kapak olacaktır. Hatta garip bir ağaç da görebilirsiniz. Ölçüm ve kalkanlama servisimizi kullanmanızı öneririz.

- Doktora sorduk bu EM radyasyonun etkisi nedir diye? Zararı yokmuş. Siz ne dersiniz?

Elbette bir zararı yok, hatta faydalı bile diyebiliriz. Ama bu faydalar daha çok günlük yaşamımıza verdiği kolaylıklar olarak düşünülmeli. EM radyasyonun sağlık zararı hakkında konuşabilecek ülkemizdeki otoriteler bir elin parmaklarını geçmez ve bunların çoğu da tıp hekimi değil. Genel kanı ise zararlı olduğu yönünde. Pekala hekimler bu konuda niye mutlak otorite sayılmıyor? Sebebi ülkemizde epidemioloji alanında çalışma neredeyse yok denecek kadar az yapılıyor. Epidemioloji halk sağlıklılığının istatistiksel incelemesini ve sebep sonuç ilişkilerini inceleyen bilim dalı. Ülkemizde halk sağlığı uzmanlarımız EM radyasyon konusunda da artık çalışıyorlar. Ama insanların sağlık sorunlarının güvenilir bir istatistiksel veri tabanı olmadığından çıkan sonuçların hiç biri matematiksel olarak ve epidemiolojik olarak (henüz) ciddiye alınmıyor. Bu tip verileri onlarca yıl biriktirerek sonuçlara ulaşılabiliyor olacağız. Ama yurt dışında uygun ve düzgün istatistik tutulan ülkelerin çalışmalarına ve uluslararası insiyatiflere göz atacak olursanız bunun kesin olarak zararlı olduğunu görürsünüz. Bir istatistik olmak istemiyor ve bilinçlenmek istiyorsanız detayları faydalı linkler kısmından takip edebilirsiniz.

- Bütçem kısıtlı, ve sitenizi inceledikten sonra önlem almak istiyorum. Bana makul bir çözüm önerir misiniz?

Firma olarak oturduğunuz daire sizin ise oda koruma çözümleri eğer kira ise uyku çözüm önerilerimizi değerlendirebilirsiniz. Boya uygulaması biraz daha detaylı olmakla beraber birim metrekare maliyeti en ucuz ve dayanıklılığı en uzun çözüm olmaktadır. Bu yüzden uzun süreli kiralamalar için de düşünülebilir. Maruziyet tabanlı bir yaklaşım ve uyku alanının kalitesinin arttırılarak melatonin ve seratonin salgısının maksimize edilmesine yönelik bir strateji ile ebebeyn ve çocuk odalarının boyanmasını öneririz. Bu da yaklaşık 900 lira gibi bir rakama yapılabilir. Beyler boyayı elbette siz yapacaksınız. Onu maliyet olarak yazmadık! Hanımlar görev başına!

- Cep telefonu sinyalleri baz istasyonundan güçlüymüş, o zaman baz istasyonu zararlı değildir diyorlar.

Elektromanyetik radyasyon mesafenin karesi ile zayıfladığından ve cep telefonunu çoğumuz başımıza dayayarak kullandığımızdan kullanım anındaki sinyal ve güç yoğunluğu cep telefonunda çok yüksektir. Burada önemli nokta baz istasyonunun 24 saat değişen yoğunluklarda yayın yapması ve hiç kesintiye uğramamasıdır. Antenlerde 40 ile 80 kat arası sinyalleri güçlendirdiklerinden anten önünde 250 metrede oturmanız veya baz istasyonu bulunan binalara bir kaç blok ötedeyseniz bu durumda eşik seviyesini geçen bir sinyale maruz kalırsınız. Sonuçta, öncelikle cep telefonunuzu kulaklık ile kullanmanızı tavsiye ederiz.

Görme özürlü insanlar kansere daha az yakalanmaktadır ve bunun sebebi ışık ile melatonin salgısını kesen pineal bezinin bu işlemi hiç yapmaması ve körlerin çok yüksek melatonin salgılamalarıdır. Pineal bezinin ışığa benzer şekilde elektromanyetik radyasyonda da melatonin salgısını kestiği ispatlamıştır. Bu yüzden bu eşik seviyeyi geçtiğinizde melatonin salgınız düşer ve yıllar boyunca vücudunuz hem daha çok yıpranır hem de kanser riskiniz artar. Sadece bu da değil, elektromanyetik radyasyonun uykusuzluk, cilt kızarmaları, başağrısı ve migren, yorgunluk, kalp ritmi ve kan basıncı değişikliği, burun kanaması, hafıza kaybı ve dikkat sorunları, mide bulantısı ve hazım sorunları, epilepsi tetiklemesi yaptığı da ispatlanmıştır.

Cep telefonuna dönecek olursak kulaklık kullanın. Ne cins olursa olsun kulaklık sizi korur. Özel üretim SAR düşüren cep telefonu kılıfları da üretebiliyoruz ama akıllı telefonlar ile kullanımda engel oluşturduğundan sabırlı ve sağlığına özen gösteren insanlar dışındakiler önermiyoruz.

- Hem kışlık dairemizin karşısında hem de yazlığımızın yanında baz istasyonu var. Yazın 3 ay evde kalmıyoruz. Yazlığı da boyatmaya beyim karşı çıktı. Ne yapalım?

EM koruma cibinliklerimiz ile gittiğiniz yere koruma önleminizi taşıyabilirsiniz. Bebek cibinlikleri ile de bebeğinizi her gittiniz yerde koruyacağınızı bilerek gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz.

- Malzemeler özellikle Elektromanyetik Koruma boyası kurşun içeriyor mu?

HAYIR ASLA HİÇ BİR ZAMAN. Biz zararlı madde içeren maddeleri kullanmıyoruz.

Ürün ve Fiyat Listesi
ELEKTROMANYETIK KALKANLAMA BOYALARI

HF-131 Yüksek Frekans EM Dalga Engelleyici Boya/ 5 Litrelik Bidon/ 30dB %99.9 Koruma 170 Euro/bidon
NF-012 Düşük Frekans EM Elektrik Alan Kalkanlayıcı Boya / 5 Litrelik Bidon/ 30 dB %99.9 Koruma 95 Euro/bidon
Topraklama Seti Saf Gümüş Kumaş 10 Euro/adet
Topraklama Bandı Aluminyum 40m*10mm 7 Euro/ Bakır 30m*5mm 15 Euro
ELEKTROMANYETIK KALKANLAMA KUMAŞLARI

Swiss Shield New Daylite Polyester 2.65m En Perde/Cibinlik Kumaş/ 27dB %99.8 Koruma 98 Euro/mtül
Swiss Shield Naturall Pamuk 2.50m En Perde Kumaş/ 38 dB %99.9 Koruma 118 Euro/mtül
XDream Naylon 1.40m En Hamile Kıyafeti, EHS hastası, Otizm Hastası Kumaş/ 56 dB %99.9998 Koruma 118 Euro/mtül
XXDream Naylon 1.50m En Hamile Kıyafeti, EHS Hastası, Otizm Hastası Kumaş/ 65 dB %99.99996 Koruma 128 Euro/mtül (stock-out)
ÖLÇÜM CİHAZLARI

Gigahertz-Solutions ME3030 ELF Elektrik ve Manyetik Alan Ölçer (Yüksek Gerilim, Trafo ve Kablolama) 390 TL (türkçe kullanım kılavuzu ile)
Gigahertz-Solutions ME3830 ELF Elektrik ve Manyetik Alan Ölçer (Yüksek Gerilim, Trafo ve Kablolama) 490 TL (türkçe kullanım kılavuzu ile)
Gigahertz-Solutions HF 32D Yüksek Frekans Telekom Bandı EM Dalga Ölçer (Baz istasyonları 2G 3G Dect WiFi WMax Mikrodalga Fırın) 690 TL (türkçe kullanım kılavuzu ile)
Gigahertz-Solutions HF 35C Yüksek Frekans Telekom Bandı EM Dalga Ölçer (Baz istasyonları 2G 3G Dect WiFi WMax Mikrodalga Fırın) 890 TL (türkçe kullanım kılavuzu ile)
Tenmars TM-184 Ev Sağlıklılığı Nem ve Sıcaklık Hassas Ölçer $880 (Özel aluminyum kutusunda ve full aksesuarları ile beraber)
Tenmars ST-501 Ev Sağlıklılığı CO2 Nem Sıcaklık ve Hava Kalitesi Ölçer $690 (TM-192 D ile Tam Ev Sağlıklığı Seti Oluşturur)
Tenmars TM-192D ELF Manyetik Alan Ölçer $ 290 (USB kablo, kalibrasyon sertifikası ve kullanım kılavuzu ile beraber)
ÖLÇÜM

Gigahertz Solutions Ürünler
Gigahertz Solutions Almanya üretimli cihazlarımız ile kalite, kullanım kolaylığı, sağlamlığı ve uygun ücreti size aynı anda sunmanın gururunu duyuyoruz. elektromanyetik ölçüm cihazlarında kampanya

Eğitim kurumlarımıza ve akademik çevrelerimize bütçe beklentileri içerisinde yüksek kaliteyi geniş aksesuar yapısıyla özel fiyatlarla sunuyoruz. Akademik, endüstriyel ve medikal ölçüm sorunlarınız için profesyonel hizmetlerimize de başvurabilirsiniz.

 
 

ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler

© 2010-2016 EMR KORUMA. All Rights Reserved.